Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem już powstałych ubytków próchniczych. Podstawowe zabiegi stosowane w stomatologii zachowawczej to przede wszystkim:
1) oczyszczenie zębów z próchnicy,
2) odbudowa zęba na wkładzie korzeniowym z włókien szklanych,
3) wypełnienie stałe lub czasowe, światłoutwardzalne, chemoutwardzalne lub wzmocnione ćwiekami z włókna szklanego,
4) leczenie nadwrażliwości zębów,
5) leczenie kieszeni dziąsłowych,
6) szynowanie rozchwianych zębów,
7) odbudowa korony zęba,
8) lapisowanie.
Bakterie, które znajdują się w naszej jamie ustnej mogą powodować próchnicę i wiele innych schorzeń np. schorzenia dziąseł i przyzębia, nieprzyjemny zapach z ust, a także choroby serca, nerek i stawów. Dlatego leczenie próchnicy jest tak ważne i ma podstawowe znaczenie nie tylko w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, ale również w utrzymaniu zdrowia całego organizmu.
Leczenie próchnicy polega na usunięciu przez lekarza dentystę chorych tkanek zęba i założeniu w to miejsce wypełnienia. Usuwanie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.
Korzystamy z najlepszych wypełnień światłoutwardzalnych, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie kształtu i połysku odbudowywanego zęba. Dostępna jest w gabinecie szeroka paleta kolorów wypełnień, która pozwala idealnie dobrać odcień tak, aby wypełnienie nie odróżniało się od naturalnej części zęba. Dzięki dużym zdolnościom manualnym naszych lekarzy udaje się odbudować ząb w sposób idealny, osiągając wysoki poziom estetyki i zachowując przy tym funkcjonalność zęba.
Obszerną subdyscypliną stomatologii zachowawczej jest endodoncja, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia endodoncji jest tzw. leczenie kanałowe, które wykonuje się za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących.
W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się endometry (elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego). Kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy.
W leczeniu z endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.