Stomatologia w znieczuleniu ogólnym

 

Znieczulenie ogólne to inaczej czasowe stłumienie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Po podaniu środka znieczulającego przez anestezjologa pacjent usypia i nie jest narażony na nieprzyjemności związane  z zabiegiem. Stosuje się wobec osób, które:

1) bardzo boją się gabinetów dentystycznych i lekarzy dentystów (tzw. dentofobia),
2) nie mają czasu na długoterminowe leczenie zębów (całość leczenia obejmuje dwie wizyty: konsultacyjną, na której ustala się zakres i kosztorys pracy, termin zabiegu, oraz wizytę, podczas której wykonuje się zabieg w znieczuleniu ogólnym),
3) muszą mieć wykonane rozległe ekstrakcje, a nie mogą pokazywać się bez zębów (w czasie zabiegu usuwa się zęby i zakłada natychmiastową protezę (na wizycie konsultacyjnej omawiany jest zakres i kosztorys pracy, wykonuje się wyciski pod protezę oraz ustala się termin zabiegu, który trwa ok. 2 godzin i po którym wszystkie zęby są wyleczone),
4) mają orzeczoną niepełnosprawność (mogą też skorzystać z refundacji NFZ po konsultacji w gabinecie, weryfikacji dokumentów potwierdzających orzeczenie o niepełnosprawności, po spotkaniu z anestezjologiem i ustaleniu terminu zabiegu).

 

Podanie znieczulenia jest poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarskim, który pozwala wybrać najbardziej skuteczną i bezpieczną metodę znieczulenia. Każdy pacjent wypełnia ankietę anestezjologiczną, która może ujawnić jego ewentualne przeciwwskazania i uwarunkowania. Dorosłym znieczulenie podawane jest dożylnie.
Przez cały czas działania środka znieczulającego pacjenci pozostają pod ścisłą kontrolą anestezjologa, który uważnie obserwuje wszystkie funkcje życiowe. Precyzyjnie opracowana procedura znieczulenia oraz możliwość ciągłej kontroli stanu pacjenta eliminują ryzyko pojawienia się powikłań. W czasie zabiegu monitorowana jest m.in. praca serca oraz oddech.
facebook