Stomatologia dziecięca

 

Stan zdrowia małego pacjenta i jego zębów mlecznych nie jest bez wpływu na prawidłowy rozwój zębów stałych. Zarówno zęby mleczne, jak zęby stałe, mogą zostać zaatakowane przez próchnicę, która – jeśli nie leczona – prowadzi do przykrych i bolesnych stanów zapalnych miazgi.

Próchnicę zębów mlecznych leczy się podobnie jak próchnicę zębów stałych poprzez usunięcie chorych tkanek i wypełnienie ubytków.

Wizyta adaptacyjna ma na celu oswojenie dziecka z dentystą, fotelem, z narzędziami dentystycznymi i nową sytuacją, jaką jest leczenie stomatologiczne. W ramach stomatologii dziecięcej:

1) przeprowadza się wizytę adaptacyjną,
2) usuwa się chore tkanki i wypełnia ubytki w zębie mlecznym,
3) przeprowadza się indywidualną lekcję z zakresu higieny jamy ustnej,
4) przeprowadza się regularne wizyty kontrolne,
5) czyści się zęby z osadu nazębnego i kamienia czy
6) wypełnianie bruzd zębów stałych, zaraz po ich pojawieniu się na dziąsłach (tzw. lakowanie).

Dzieci powinny  odwiedzać dentystę co trzy lub cztery miesiące (raz na kwartał) chociażby ze względu na ich nawyki żywieniowe (dzieci uwielbiają słodkości, słodycze czy cukierki, hamburgery, kebaby, frytki, colę, napoje gazowane, które to produkty zawierają duże ilości cukru, a spożywanie cukru w dużych ilościach przyczynia się do powstawania próchnicy).

Dzieci w wieku od 6. do 12. miesiąca życia powinny w obecności rodziców lub opiekunów prawnych odwiedzić dentystę w ramach tzw. wizyty adaptacyjnej i wizyty na badanie profilaktyczne, a sześciolatki, dwunastolatki i piętnastolatki powinny regularnie odwiedzać dentystę w ramach tzw. wizyt kontrolnych.
facebook