Chirurgia stomatologiczna

 

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się pacjentom zwłaszcza z usuwaniem zębów. To jest subdyscyplina stomatologii, która powstała w II połowie XIX wieku. Chirurgia stomatologiczna wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego i jest leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych.

W ramach tej specjalności przeprowadza się zabieg ekstrakcji, tj. usunięcia m.in.:

 1. z zębodołu zębów, których nie daje się już uratować w ramach leczenia zachowawczego (są to tzw. ekstrakcje proste, wewnątrz-zębodołowe i zewnątrz-zębodołowe),
 2. zębów zatrzymanych (tzw. ósemek), złamanych lub niewyrzniętych, koniecznych do usunięcia ze względu na leczenie ortodontyczne lub protetyczne,
 3. tzw. zębów mądrości,
 4. jednego lub więcej korzeni z zachowaniem pozostałych (tzw. hemisekcja),
 5. torbieli,
 6. zmian patologicznych na policzku, wardze czy dziąśle.

Dodatkowo chirurg stomatologiczny m.in.:

 1. przeprowadza plastykę połączeń z zatoką szczękową,
 2. leczy powikłania ropni,
 3. leczy przetoki ustno-twarzowe,
 4. podcina wędzidełko,
 5. przeprowadza zabieg regeneracji tkanki kostnej (tzw. augmentacja),
 6. oczyszcza kieszonki przyzębne z kamienia nazębnego (kiretaż otwarty),
 7. resekcja (odcięcie) wierzchołka korzenia wraz z otaczającą zmianą.

Wobec pacjentów, którzy doznali poważnego urazu podczas uprawiania sportu (np. faul piłką w twarz) czy w trakcie zabawy lub są ofiarami wypadku lub pobicia, jest konieczne przeprowadzenie takich zabiegów, jak transpozycja zębów, szynowanie zębów czy stabilizacja zębów i kości.

Chirurg zawsze dba o komfort psychiczny pacjenta, minimalizując jego obawy przed operacją, powikłaniami i bólem. Pacjent jest przygotowywany do zabiegu, podczas którego tłumaczy mu się dokładnie cały plan leczenia, poszczególne etapy i możliwe następstwa.

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w przyjaznej atmosferze, w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Przed operacją pacjent otrzymuje odpowiednie środki uspokajające i przeciwbólowe.

Niewielkie zabiegi chirurgiczne z użyciem lasera mogą być wykonywane nawet bez znieczulenia lub wylko w znieczuleniu powierzchniowym. Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego.

Krótko po leczeniu pacjent otoczony jest opieką, aby mógł dojść do zdrowia, a zabieg – zakończył się sukcesem. Pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń chirurga w celu choćby skrócenia czasu rekonwalescencji i zminimalizowania dolegliwości pooperacyjnych.

facebook